Analog Devices Inc. LT6658BHMSE-1.2#TRPBF
Part No.:
LT6658BHMSE-1.2#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLT6658BHMSE-1.2#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 6V 0.1% 16MSOP
Comments
LT6658BHMSE-1.2#TRPBF Specifications
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series, Dual
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
6 V
Current - Output:
150 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
0.8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
2ppmrms
Voltage - Input:
3.5V ~ 36V
Current - Supply:
3.2mA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)