Analog Devices Inc. LTC3900ES8#PBF
Part No.:
LTC3900ES8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLTC3900ES8#PBF.pdf
Description:
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
Shipping
Inventory:410
Comments
LTC3900ES8#PBF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Low-Side
Channel Type:
Synchronous
Number of Drivers:
2
Gate Type:
N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
4.5V ~ 11V
Logic Voltage - VIL, VIH:
Current - Peak Output (Source, Sink):
2A, 2A
Input Type:
Inverting, Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
Rise / Fall Time (Typ):
15ns, 15ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)