TDK Corporation LTF3020T-560M-D
Part No.:
LTF3020T-560M-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLTF3020T-560M-D.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 370MA 1.21OHM SMD
Comments
LTF3020T-560M-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
LTF3020-D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
370 mA
Current - Saturation (Isat):
250mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.21Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)