TDK Corporation LTF5022T-1R2N3R4-D
Part No.:
LTF5022T-1R2N3R4-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLTF5022T-1R2N3R4-D.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 3.4A 31 MOHM SMD
Shipping
Inventory:669
Comments
LTF5022T-1R2N3R4-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
LTF5022T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.87A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
31mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)