Hatch Lighting LV60-24T-1227-KK
Part No.:
LV60-24T-1227-KK
Manufacturer:
Hatch Lighting
Category:
LED Drivers
Package:
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 24V 2.5A
Comments
LV60-24T-1227-KK Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Hatch Lighting
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
60 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Triac
Features:
OCP, OTP, SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Efficiency:
72%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
10.00" L x 3.31" W x 2.95" H (254.0mm x 84.1mm x 74.9mm)