ams-OSRAM USA INC. LW P4SG-V2AB-FK0PN0-45-20-S
Part No.:
LW P4SG-V2AB-FK0PN0-45-20-S
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLW P4SG-V2AB-FK0PN0-45-20-S.pdf
Description:
LED WHITE DIFFUSED SMD
Comments
LW P4SG-V2AB-FK0PN0-45-20-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
PointLED®
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White
Configuration:
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
1350mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
1.90mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
3.40mm L x 1.55mm W