EXCELSYS / Advanced Energy LXC36-0700SW
Part No.:
LXC36-0700SW
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXC36-0700SW.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 26-52V 700MA
Comments
LXC36-0700SW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXC36 (36W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
26 ~ 52V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
36 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
88%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)