EXCELSYS / Advanced Energy LXD150-1400SH
Part No.:
LXD150-1400SH
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXD150-1400SH.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 53-107V
Comments
LXD150-1400SH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXD150H (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
249VAC
Voltage - Input (Max):
528VAC
Voltage - Output:
53 ~ 107V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 65°C
Efficiency:
90%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.74" L x 3.70" W x 1.71" H (222.0mm x 93.9mm x 43.5mm)