EXCELSYS / Advanced Energy LXD200-1400SW
Part No.:
LXD200-1400SW
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXD200-1400SW.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 71-142V
Comments
LXD200-1400SW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXD200 (200W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
71 ~ 142V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
200 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog
Features:
OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
92.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
10.43" L x 3.13" W x 1.81" H (265.0mm x 79.5mm x 46.0mm)