Microsemi Corporation LXMG221D-0700040-D2F
Part No.:
LXMG221D-0700040-D2F
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXMG221D-0700040-D2F.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 40-57V 700MA
Comments
LXMG221D-0700040-D2F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
LXMG221D-0700040-D2F (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
347VAC
Voltage - Input (Max):
480VAC
Voltage - Output:
40 ~ 57V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Efficiency:
91%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)