EXCELSYS / Advanced Energy LXV100-048SW
Part No.:
LXV100-048SW
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXV100-048SW.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 48V 1.95A
Comments
LXV100-048SW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXV100 (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
1.95A
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
92%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)