EXCELSYS / Advanced Energy LXV300-084SW
Part No.:
LXV300-084SW
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXV300-084SW.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 84V 3.57A
Comments
LXV300-084SW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXV300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
84V
Current - Output (Max):
3.57A
Power (Watts):
300 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 70°C
Efficiency:
94%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.88" L x 3.86" W x 1.30" H (251.0mm x 98.0mm x 33.0mm)