EXCELSYS / Advanced Energy LXV40-012SW
Part No.:
LXV40-012SW
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 12V 3A
Comments
LXV40-012SW Specifications
Series:
LXV40 (40W)
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Efficiency:
84%
Size / Dimension:
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)