EXCELSYS / Advanced Energy LXV40-024SW
Part No.:
LXV40-024SW
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 24V 1.5A
Comments
LXV40-024SW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXV40 (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Efficiency:
86%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)