EXCELSYS / Advanced Energy LXV50-012SW
Part No.:
LXV50-012SW
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLXV50-012SW.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 12V 4.2A
Comments
LXV50-012SW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
LXV50 (50W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
4.2A
Power (Watts):
50 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-35°C ~ 55°C
Efficiency:
82%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)