TDK-Lambda LZSA-1500-4
Part No.:
LZSA-1500-4
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDLZSA-1500-4.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1500W
Comments
LZSA-1500-4 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
LZSA (1500W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
32 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1500W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.50" L x 5.62" W x 4.75" H (266.7mm x 142.7mm x 120.7mm)