Bel Power Solutions MAP40-3500G
Part No.:
MAP40-3500G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMAP40-3500G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W
Comments
MAP40-3500G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MAP40 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
1 A
Current - Output 3:
300 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
2.6 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)