Bel Power Solutions MAP55-4004G
Part No.:
MAP55-4004G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMAP55-4004G.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-15V 55W
Comments
MAP55-4004G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MAP55 (55W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
24V
Voltage - Output 3:
-15V
Voltage - Output 4:
15V
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6 A
Current - Output 2:
1.5 A
Current - Output 3:
500 mA
Current - Output 4:
500 mA
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
55W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
2.6 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.00" L x 3.27" W x 1.60" H (152.4mm x 83.1mm x 40.6mm)