NXP USA Inc. MC68030RC20C
Part No.:
MC68030RC20C
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microprocessors
Package:
128-BPGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMC68030RC20C.pdf
Description:
IC MPU M680X0 20MHZ 128PGA
Comments
MC68030RC20C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
128-BPGA
Series:
M680x0
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
68030
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
20MHz
Co-Processors/DSP:
RAM Controllers:
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage - I/O:
5.0V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)