NXP USA Inc. MC68040FE40V
Part No.:
MC68040FE40V
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microprocessors
Package:
184-BCQFP
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMC68040FE40V.pdf
Description:
IC MPU M680X0 40MHZ 184CQFP
Comments
MC68040FE40V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
184-BCQFP
Series:
M680x0
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
68040
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
40MHz
Co-Processors/DSP:
RAM Controllers:
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage - I/O:
5.0V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)