onsemi MC78L24ACPRPG
Part No.:
MC78L24ACPRPG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body, Formed Leads
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMC78L24ACPRPG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 24V 100MA TO92-3
Comments
MC78L24ACPRPG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
24V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C