Bel Power Solutions MCC600-1T24
Part No.:
MCC600-1T24
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Comments
MCC600-1T24 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
MCC600 (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4.245 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)