NXP USA Inc. MCIMX6S5DVM10AC
Part No.:
MCIMX6S5DVM10AC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microprocessors
Package:
624-LFBGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMCIMX6S5DVM10AC.pdf
Description:
IC MPU I.MX6S 1.0GHZ 624MAPBGA
Comments
MCIMX6S5DVM10AC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
624-LFBGA
Series:
i.MX6S
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
1.0GHz
Co-Processors/DSP:
Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers:
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration:
Yes
Display & Interface Controllers:
Keypad, LCD
Ethernet:
10/100/1000Mbps (1)
SATA:
USB:
USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O:
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature:
0°C ~ 95°C (TJ)