Microchip Technology MCP1703T-2502E/CB
Part No.:
MCP1703T-2502E/CB
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMCP1703T-2502E/CB.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 250MA SOT23A-3
Comments
MCP1703T-2502E/CB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
44dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C