Murata Electronics MDH6045C-1R2NB=P3
Part No.:
MDH6045C-1R2NB=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMDH6045C-1R2NB=P3.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 3.8A 11MOHM SMD
Comments
MDH6045C-1R2NB=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
MDH6045C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.8 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)