Taiyo Yuden MDMK4040T1R2MF
Part No.:
MDMK4040T1R2MF
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMDMK4040T1R2MF.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 3.5A 47 MOHM SMD
Comments
MDMK4040T1R2MF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCOIL™, MD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)