Festo Corporation MFH-5-1/4-24-NPT-EX
Part No.:
MFH-5-1/4-24-NPT-EX
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Valves and Control
Package:
Description:
SOLENOID VALVE
Comments
MFH-5-1/4-24-NPT-EX Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
MFH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Solenoid Valve
Function:
5/2 Normally Closed
Actuator Type:
Operating Pressure:
29 ~ 116 PSI (2 ~ 8 bar)
Orifice Diameter:
Fluid Type:
Air
Connection Method:
Threaded 1/4" NPT
For Use With/Related Products:
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Supply Voltage 24VDC