Laird-Signal Integrity Products MGV1004100M-10
Part No.:
MGV1004100M-10
Manufacturer:
Laird-Signal Integrity Products
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 6.8A 36.5MOHM SMD
Comments
MGV1004100M-10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MGV
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)