Laird-Signal Integrity Products MGV12057R8M-10
Part No.:
MGV12057R8M-10
Manufacturer:
Laird-Signal Integrity Products
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMGV12057R8M-10.pdf
Description:
FIXED IND 7.8UH 10A 20.5MOHM SMD
Comments
MGV12057R8M-10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MGV
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
7.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)