Laird-Signal Integrity Products MGV1207330M-10
Part No.:
MGV1207330M-10
Manufacturer:
Laird-Signal Integrity Products
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMGV1207330M-10.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 8A 58 MOHM SMD
Comments
MGV1207330M-10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MGV
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
11A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
58mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)