Microchip Technology MIC5200-3.3BM-TR
Part No.:
MIC5200-3.3BM-TR
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMIC5200-3.3BM-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
Comments
MIC5200-3.3BM-TR Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
350 µA
Current - Supply (Max):
1.5 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C