Microchip Technology MIC5203-3.8YM4-TR
Part No.:
MIC5203-3.8YM4-TR
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMIC5203-3.8YM4-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.8V 80MA SOT143
Comments
MIC5203-3.8YM4-TR Specifications
Package/Case:
TO-253-4, TO-253AA
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
750 µA
Current - Supply (Max):
3 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C