Microchip Technology MIC5232-3.3YD5-TR
Part No.:
MIC5232-3.3YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMIC5232-3.3YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 10MA TSOT23-5
Comments
MIC5232-3.3YD5-TR Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 10mA
Current - Output:
10mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C