Gowanda Electronics MLRF0805-0027K
Part No.:
MLRF0805-0027K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMLRF0805-0027K.pdf
Description:
MIL CERAMIC CHIP INDUCTOR
Comments
MLRF0805-0027K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
MLRF0805
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
2.7 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 1.8GHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.095" L x 0.070" W (2.41mm x 1.78mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)