TDK Corporation MLZ1608N100LTD25
Part No.:
MLZ1608N100LTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMLZ1608N100LTD25.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 300MA 600MOHM SMD
Comments
MLZ1608N100LTD25 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLZ
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
60mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
600mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)