Monolithic Power Systems Inc. MP20142DGT-LF-P
Part No.:
MP20142DGT-LF-P
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMP20142DGT-LF-P.pdf
Description:
IC REG LIN POS PROG 200MA 8TQFN
Comments
MP20142DGT-LF-P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
8-VFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Programmable
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
3.3V
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 100mA, 0.12V @ 100mA
Current - Output:
200mA, 200mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
75dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C