NXP USA Inc. MPC859DSLVR50A
Part No.:
MPC859DSLVR50A
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microprocessors
Package:
357-BBGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPC859DSLVR50A.pdf
Description:
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Shipping
Inventory:827
Comments
MPC859DSLVR50A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
357-BBGA
Series:
MPC8xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
MPC8xx
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
50MHz
Co-Processors/DSP:
Communications; CPM
RAM Controllers:
DRAM
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
Ethernet:
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
SATA:
USB:
Voltage - I/O:
3.3V
Operating Temperature:
0°C ~ 95°C (TA)