Eaton - Electronics Division MPI2510V2-R68-R
Part No.:
MPI2510V2-R68-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND 0.68UH 4.3A 2.5X2.0X1.0 SM
Comments
MPI2510V2-R68-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MPI25-V2
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
44mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)