Eaton - Electronics Division MPI2512V2-R33-R
Part No.:
MPI2512V2-R33-R
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND 0.33UH 7.5A 2.5X2.0X1.2 SM
Comments
MPI2512V2-R33-R Specifications
Series:
MPI25-V2
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
330 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
19mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
130MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.049" (1.25mm)