Eaton - Electronics Division MPI4015V2-R33-R
Part No.:
MPI4015V2-R33-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 0.33UH 10.0A 4.4X4.2X1.3 SM
Comments
MPI4015V2-R33-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MPIV2
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
330 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
11A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)