Eaton - Electronics Division MPI4020V2-100-R
Part No.:
MPI4020V2-100-R
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPI4020V2-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.7A 281 MOHM SMD
Comments
MPI4020V2-100-R Specifications
Series:
MPI40-V2
Package/Case:
Nonstandard, 2 Lead
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
281mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)