Eaton - Electronics Division MPIA2510V2-4R7-R
Part No.:
MPIA2510V2-4R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPIA2510V2-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.22A 262MOHM SM
Shipping
Inventory:613
Comments
MPIA2510V2-4R7-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MPIA25-V2
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.22 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
262mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)