Eaton - Electronics Division MPIA4020V2-1R0-R
Part No.:
MPIA4020V2-1R0-R
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPIA4020V2-1R0-R.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 6.5A 24 MOHM SMD
Comments
MPIA4020V2-1R0-R Specifications
Series:
MPIA40-V2
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)