Monolithic Power Systems Inc. MPL-AL4020-3R3
Part No.:
MPL-AL4020-3R3
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPL-AL4020-3R3.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.4A 34.5MOHM SM
Comments
MPL-AL4020-3R3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-AL
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
34.5mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)