Monolithic Power Systems Inc. MPL-AL6050-3R3
Part No.:
MPL-AL6050-3R3
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
FIXED IND 3.3UH 10.1A 11.5 MOHM
Comments
MPL-AL6050-3R3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-AL
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
10.1 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
11.5mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)