Monolithic Power Systems Inc. MPL-AT2512-6R8
Part No.:
MPL-AT2512-6R8
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPL-AT2512-6R8.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.4A 280MOHM SMD
Comments
MPL-AT2512-6R8 Specifications
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-AT
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
280mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)