Monolithic Power Systems Inc. MPL-AT2514-4R7
Part No.:
MPL-AT2514-4R7
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.7A 180MOHM SMD
Comments
MPL-AT2514-4R7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-AT
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)