KEMET MPLC0730L3R3
Part No.:
MPLC0730L3R3
Manufacturer:
KEMET
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPLC0730L3R3.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.7A 30 MOHM SMD
Shipping
Inventory:852
Comments
MPLC0730L3R3 Specifications
Manufacturer:
KEMET
Series:
MPLC
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.7 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.303" L x 0.264" W (7.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)