KEMET MPLCH0740L2R2
Part No.:
MPLCH0740L2R2
Manufacturer:
KEMET
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPLCH0740L2R2.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 9.3A 13 MOHM SMD
Comments
MPLCH0740L2R2 Specifications
Manufacturer:
KEMET
Series:
MPLCH
Package/Case:
Nonstandard
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.3 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Operating Temperature:
-20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.264" W (7.80mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)