KEMET MPXV1D0830L6R8
Part No.:
MPXV1D0830L6R8
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDMPXV1D0830L6R8.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 6.8A 37.9MOHM SM
Shipping
Inventory:626
Comments
MPXV1D0830L6R8 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
METCOM MPXV
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.341" L x 0.315" W (8.65mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)